Izberite državo, v katero želite dostaviti blago. Stran bomo ustrezno prilagodili, da boste lahko izbrali dostavo in plačali naročilo.

Hericium

Latinsko: Hericium erinaceus

češko: korala korala

kitajsko: Hou Tou Gu 猴头菇

japonsko: Yamabushitake

Vitalnagoba Hericium je bila znana predvsem na Vzhodu in Japonskem. Na Kitajskem so jo imenovali "opičja glava". Uporabljali so jo tudi Indijanci v Severni Ameriki.

Plodovi so podobni levji grivi ali morski korali. Je saprofit, kar pomeni, da črpa hranilne snovi iz gostitelja, ne da bi ga ubil. Plodove tvori na deblih poškodovanih ali odmrlih dreves. Ti so kroglaste oblike, premera od 7 do 15 cm. Ima mehke trne (bodice), ki tvorijo "levjo grivo", ki lahko poveča plodišče do 40 cm. Raste v Aziji, Evropi in Severni Ameriki.

V naravi je redka in pri nas zaščitena. Lahko se goji v komercialne namene za zdravilne in kulinarične namene. Goba je sladkega, zelo blagega okusa.

Hericium se je v naravoslovne knjige vpisal v 18. stoletju po zaslugi J. B. F. Bullliarda, za njegovo sedanje ime pa je zaslužen Ch. H. Persoon, ki ga je leta 1797 preimenoval v Hericium erinaceus.

Hericium je bil predmet številnih študij, v katerih so preučevali vpliv hericiuma (predvsem njegove fitosterolne sestavine erinacina) na sposobnost spodbujanja proizvodnje NGF (živčnega rastnega faktorja). NGF je beljakovina, ki spodbuja rast in diferenciacijo živčnih celic. Bistvenega pomena je za obnovo poškodovanih nevronov v možganskem tkivu (npr. pri Alzheimerjevi bolezni). Nizke ravni NGF vplivajo na pojav Alzheimerjeve bolezni ali demence. Po zadnjih raziskavah izboljša tudi preživetje ljudi po srčnem infarktu. Zmanjšuje tveganje za srčno popuščanje.

Značilnosti po tradicionalni kitajski medicini

Narava: nevtralna

Okus: sladek, brez okusa

Tropizem: vranica, želodec, srce (nekateri viri navajajo tudi jetra in ledvice)

Glavni učinki po tradicionalni kitajski medicini:

Kdaj uporabljamo gobo Enoki Vital za ohranjanje ali izboljšanje zdravja?

1) Urejanje in krepitev prebave

Opomba:

Vročina v želodcu je najpogostejša težava želodca, ki se imenuje vročina v želodcu. Vzrok je prenajedanje, prehranjevanje med obroki, mastna, ocvrta, začinjena hrana in alkohol. Drugi možni vzrok je vročina iz jeter, ki nastane zaradi čustvenega stresa!

2) Regeneracija sluznic

3) Helicobacter pylori

4) Somatizacija stresov, ki se kažejo na področju želodca

5) Nevrološke in psihološke težave

6) Imunomodulatorni in protirakavi učinki

Manj pogosta uporaba zdravila Hericium v klinični praksi:

Kaj si je treba zapomniti:

Hericium krepi želodec ter izboljšuje prebavo in duševno zdravje. Krepi delovanje možganov, pomirja in obnavlja živce.