Od ponedeljka do petka od 7:00 do 15:00
Znebite se
stresa in se
ponovno vzpostavite notranje ravnovesje
Stres je vseprisoten pojav našega časa. Ne glede na to, ali gre za pritisk na delovnem mestu, čustvene obremenitve ali nenehno hitenje sodobnega življenja, se naše telo in um na te dražljaje odzivata - pogosto močneje, kot bi si želeli. Čeprav zahodna in tradicionalna kitajska medicina (TKM) ponujata različne poglede na stres, se strinjata, da dolgotrajen stres ruši ravnovesje v telesu in lahko privede do kroničnih težav.
Stres je ena najpogostejših težav v sodobnem življenju - na naše telo in um vpliva bolj, kot se pogosto zavedamo. Medtem ko ga zahodna medicina obravnava kot fiziološki odziv na stres, ga tradicionalna kitajska medicina (TKM) obravnava prek energijskega ravnovesja telesa in pretoka življenjske sile Qi. Kako lahko povežemo ta dva pristopa in dosežemo globlje razumevanje stresa? Odgovor je morda ključ do iskanja ravnovesja, po katerem vsi hrepenimo.
V zahodnem razumevanju je stres fiziološki odziv organizma na stresno situacijo. V igro vstopijo hormoni, zlasti kortizol in adrenalin, ki telo pripravijo na "boj ali beg". Kratkoročno nam stres pomaga pri spopadanju z zahtevnimi situacijami. Težava nastane, če traja predolgo - takrat se izčrpa živčni sistem, oslabi se odpornost, moti se spanje, prebava in koncentracija ter nenazadnje se pojavijo psihosomatske težave.
Zdravljenje se običajno osredotoča na obvladovanje simptomov z uporabo psihoterapije, sprostitvenih tehnik, adaptogenih zelišč in v resnejših primerih antidepresivov.
TKM obravnava stres kot motnjo prostega pretoka energije (Qi):
TKM stresa ne obravnava izolirano, temveč v okviru celotne energetske slike posameznika. Išče vzrok in ne le posledico.
Z združevanjem zahodnega in vzhodnega pristopa lahko dosežemo boljše razumevanje stresa in vzpostavimo učinkovitejšo oskrbo. Pri zahodnih orodjih lahko uporabimo možnosti psihoterapije, čuječnosti, telesne dejavnosti, zdravega spanja in adaptogenih zelišč, kot sta rodiola in aswagandha. V zameno se v TKM pogosto uporablja moč zdravilnih gob, kot sta Reishi ali Hericium, ter fitoterapija. Poleg tega si je mogoče pomagati z akupresuro,akupunkturo, dihalnimi vajami, vajami Qi Gong in predvsem s prilagoditvijo prehrane glede na vrsto konstitucije, vendar bomo o tem govorili naslednjič.
Stres ni sovražnik, če ga razumemo kot signal telesa, da moramo upočasniti in vzpostaviti ravnovesje. Ne glede na to, ali izberemo pot zahodne medicine, tradicionalne kitajske medicine ali kombinacije obeh, je cilj vedno harmonija telesa, uma in duše.