Od ponedeljka do petka od 7:00 do 15:00
Jetra so glavni razstrupljevalni organ našega telesa. Vsak dan se spopadajo z več sto strupenimi snovmi iz okolja, pa tudi z grehi, ki jih zagrešimo v svojem telesu. Da bi naše telo dobro delovalo, mu moramo vsaj enkrat na leto dobro pomagati. Morda tako, da mu damo majhen stop znak, morda celo vzvratno prestavo, in se lotimo nadzorovanega razstrupljanja.
"Že od malih nog so nas učili, da moramo skrbeti za svojo zunanjo čistočo. Redno si umivamo roke, lase in telo nečistoč, s katerimi pridemo v stik čez dan. To je za nas samoumevno in to počnemo vsak dan. Nismo pa bili naučeni skrbeti za čistočo svojega notranjega okolja. Glede na to, kako se prehranjujemo in živimo na splošno, pa je ta tema več kot aktualna in potrebna," pravi Lukáš Bulín, strokovnjak za funkcionalno medicino in prehrano.
Ključni dejavnik pri razstrupljanju telesa je naravna prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, oreščki, semeni in stročnicami. Za razstrupljanje je bistvenega pomena tudi povečan vnos vlaknin, ki čistijo črevesno vsebino. Rafinirani sladkorji, bel kruh, narezki, rdeče meso, alkohol, različni sladki, slani in ocvrti prigrizki so neprimerni.
Tudi količino zaužite tekočine je treba prilagoditi glede na letni čas in temperaturo. Kadar dežuje ali je mokro in hladno, je dovolj, da pijemo veliko manj kot v toplem vremenu. Vsakdo se mora naučiti razmišljati o tem, koliko tekočine naj zaužije na določen dan, odvisno od vremena in vrste zaužite hrane (več tekočine proti gostejši hrani).
V grobem naj bi odrasli moški popili vsaj 3 litre vode na dan, medtem ko povprečna ženska potrebuje le 2,5 litra. Vendar se te številke pogosto razlikujejo. To je v veliki meri odvisno od vaše telesne teže in načina življenja ter stopnje znojenja. Razumljivo je, da več kot se gibljete, več vode morate popiti. Predvsem pa se morate vedno ravnati po svojih potrebah in odzivih telesa.
Po tradicionalni kitajski medicini so jetra nekakšen "vrhovni poveljnik" našega organizma, iz katerega izhajajo vse namere. V telesu opravljajo številne pomembne funkcije, povezane s krvjo, qi in telesnimi tekočinami. Po tradicionalni kitajski medicini jetra skladiščijo kri in nadzorujejo notranji pretok v telesu.
Njihova naloga je zagotoviti gibanje energije, krvi, hranilnih snovi in telesnih tekočin v telesu.
Pripisana so elementu Les, njihov sistem v telesu pa vključuje žolčnik, kite in vezi, nohte in oči.
Kardinalna smer je vzhod, glavni letni čas pa je pomlad.
Funkcija razstrupljanja jeter je precej nenadomestljiva. Razgrajujejo vse tuje snovi, ki jih na kakršen koli način vnesemo v telo, tj. droge, alkohol, zdravila, strupe, pa tudi snovi, ki nastanejo v telesu. Samo jetrne celice so opremljene za razgradnjo in pretvorbo tujih spojin. Njihova glavna naloga je, da snovi pretvorijo v manj strupene in bolj vodotopne ter tako olajšajo njihovo izločanje z žolčem, blatom in zlasti urinom.
O pomenu pravilnega delovanja jeter zato ni treba razpravljati. Prav njihovo čiščenje pa je običajno osnova vsakega pravilnega razstrupljanja. Zelenjava je na primer odličen način za čiščenje jeter:
Za čiščenje jeter so odlični tudi regratovi in koprivni listi, rožmarin in timijan, kurkuma, nopal, lanena in chia semena, klorela in številni drugi.
Verjetno najbolj znano zelišče za čiščenje jeter je marihuana iz pegastega badlja. To je elegantna rastlina, ki zraste do dva metra visoko in je videti kot osat. Priljubljeno ime za to cvetlico je "Kristusova krona" ali "Marijin osat". Naši predniki so to zelišče uporabljali, da so poskušali rešiti težave, povezane s trebušno votlino. Iz njega so delali likerje in tinkture za razbremenitev jeter. Še prej, v davni antiki, pa so ljudje verjeli, da jih bo celo zaščitila pred kačjimi ugrizi.
Po znanstvenih dokazih marihuana iz pegastega badlja ščiti jetrne celice pred škodljivimi toksini in jih pomaga obnavljati. Zaradi kemije, s katero smo obdani, nezdrave hrane, onesnaženega zraka itd. se jetrne celice zamašijo z nerazgrajenimi organskimi snovmi, ki omejujejo znotrajcelični obtok. To posledično zmanjša vsebnost vode v celicah, ki je zelo pomembna za presnovo. Zmanjšanju vsebnosti vode v celicah sledi problematična presnova v celotnem telesu, zaradi česar je celotno telo pod stresom. Pegasti badelj vsebuje snovi, ki podpirajo delovanje jetrnih encimov in tako pomagajo ščititi jetrne celice pred temi toksini.
Pomembna sestavina pegastega badlja je flavonolignana silimarin. Ta je najbolj koncentriran v semenih, manj pa v listih ali korenini. V sodobni zahodni medicini velja pegastega badlja za antioksidant, ki s svojim delovanjem prispeva k normalni prebavi in čiščenju jeter. Prispeva tudi k vzdrževanju normalne ravni sladkorja v krvi. Podpira normalno delovanje jeter. Prav tako vpliva na normalno delovanje srca. Poleg tega podpira tudi naravno obrambo telesa in njegovo splošno odpornost.
Preprosto, prihaja pomlad in z njo tisti čudoviti trenutek, ko jetra vsaj za nekaj dni pustite počivati. Vračala vam bodo z zdravjem in duševnim mirom. In kdaj telo bolj kot spomladi želi biti zdravo in dobro počutje?